اصول کار کلید محافظ جان

کلید محافظ نشتی جریان ( یا کلید محافظ جان ) Residual Current Circuit Breaker یا اختصارا RCCB در هنگام وقوع جریان نشتی در سیستمهای الکتریکی خانگی یا صنعتی باعث قطع جریان برق می شود و از بروز خطرات احتمالی جلوگیری میکند.

با انتخاب و چیدمان صحیح اجزای سیستم حفاظتی و استفاده از کلیدهای محافظ نشتی جریان ( یا کلید محافظ جان ) RCCB میتوان از وقوع حوادث برق گرفتگی و آتش سوزی جلوگیری کرد.

مکانیزم عملکرد کلید محافظ جان ، محاسبه اختلاف جریان رفت و برگشتی در مدار است که اگر این اختلاف از حد خاصی تجاوز کند ، نشان دهنده وقوع جریان نشتی در مدار است و بلافاصله دستور قطع توسط کلید محافظ جان صادر می شود.

کلید محافظ جان / محافظ نشتی جریان
Doepke RCCB type B SK

کلید محافظ نشتی جریان بصورت دو پل ( برای مدار تکفاز ) و چهار پل ( برای مدار سه فاز ) عرضه شده و دارای سه تیپ کلی می باشد :

تیپ های کلی کلید محافظ نشتی جریان
RCCB ( RCD ) types

کلید محافظ نشتی جریان تیپ AC

کلید محافظ جان یا کلید محافظ نشتی جریان RCCB تیپ AC قابلیت تشخیص جریانهای نشتی با شکل موج متناوب AC را دارند. این گروه از کلید محافظ جان بصورت 2 پل و 4 پل در دسترس است. رنج جریان نامی از 16 تا 125 آمپر و رنج جریان نشتی   0.5A , 0.3A , 0.1A , 0.03A , 0.01A بوده و ولتاژ کاری 200 تا 400 ولت می باشد.

کلید محافظ نشتی جریان تیپ A

کلید محافظ جان یا کلید محافظ نشتی جریان RCCB تیپ A قابلیت تشخیص جریان نشتی با شکل موج متناوب AC و مستقیم DC پالسی را دارند. این گروه کلید محافظ جان در انواع 2 پل و 4 پل ارائه می گردند. رنج جریان نامی از 16 تا 80 آمپر و رنج جریان نشتی 0.5A , 0.3A , 0.1A , 0.03A , 0.01A بوده و ولتاژ کاری 200 تا 400 ولت است. مدل خاصی از این کلید محافظ جان برای شبکه هایی با ولتاژ 500 ولت نیز ارائه شده است.

کلید محافظ نشتی جریان تیپ B

کلید محافظ جان یا کلید محافظ نشتی جریان RCCB تیپ B قابلیت تشخیص جریان نشتی با شکل موج متناوب AC و مستقیم DC پالسی تا فرکانس 1 مگاهرتز و مستقیم DC صاف را دارند. این گروه کلید محافظ جان نیز در انواع 2 پل و 4 پل ارائه می گردند. رنج جریان نامی از 16 تا 125 آمپر و رنج جریان نشتی 0.03A تا 0.3A بوده و ولتاژ کاری 230 تا 400 ولت است. همچنین مدلهای خاصی از این تیپ محافظ جان با قابلیت کار تا ولتاژ 500 ولت و یا رنج جریان نشتی تا 0.5 آمپر نیز وجود دارند.

 

حفاظت کلید محافظ جان در هنگام تماس غیر مستقیم  در شبکه TT

حفاظت کلید محافظ جان در هنگام تماس غیر مستقیم در شبکه تی تی TT
RCCB protection at indirect contact TT-net

 

حفاظت کلید محافظ جان در هنگام تماس مستقیم

حفاظت کلید محافظ جان بهنگام تماس مستقیم
RCCB protection at Direct contact

 

195 دیدگاه برای “اصول کار کلید محافظ جان”

 1. با سلام
  سوالی که برای من به وجود اومده اینه که رو محافظ جان دوبکه نول و فاز را مشخص نشده . این به این معنیه که تفاوتی نداره؟ اگه داره باید فاز و نول کدوم سمت نصب بشه؟ و سوال بعد اینه که ورودی حتما باید از بالا باشه یا تفاوتی نداره؟
  ممنون

 2. با سلام و تشکر از مطالب مفیدتون.لطفا بفرمایید در سبستم های دوفاز مثل سکوهای دریایی ( به جای فاز و نول از دو فاز اسافاده می شود که همان 220 ولت را میدهد.) نحوه عملکرد محافظ از جان چگونه خواهد بود.در واقع اینجا نول نداریم که تفاضل جریان رفت و برگشت اندازه گیری شود.ایا محافظ از جان عمل خواهد کرد؟

  1. سلام
   سوال خوبی است
   در سیستمهای دوفاز بدون نول هم میتوانید از کلید محافظ جان معمولی (محافظ جان تک فاز )استفاده کرد
   فاز اول به ورودی فاز و فاز دوم به ورودی نول

 3. باعرض سلام و خسته نباشید چند تا سوال درمورد کلید محافظ جان داشتم یک :برای انتخاب محافظ جان ملاک چی هست برای برق سه فازباچهارعددکولراسپلیت منظورچندآمپرباشند؟۲برای تست محافظ جان به بغیرازدکمه تست راه دیگری هم هست اگه هست لطف کنیدبفرمایید۳چرادرمنزل بنده با وجود اینکه محافظ جان نصب میباشد ولی با پاشیدن آب به پریز برق محافظ جان عمل نمی کند دلیل چیست باتشکرازسایت خوبتان

 4. باعرض سلام من یک عدمحافظ جان نصب کردم وقتی دکمه ی تست آنرابزنم عمل میکنه ولی وقتی به نول دست بزنم هیچ عکس العملی انجام نمیدم وازسرویس خارج نمیشودمشکل چیه ؟ وآیاتست دیگری برای محافظ جان هست بفرمایدباتشکردانشجوی برق

 5. خیلی از نقطه نظرات دوستان استفاده کردم از خاتم مهندس موحدی ویا دوستان دیگر یک مورد عملی سوال داشتم در یک مورد کاری یک پانل برق سه فاز برای جایی برای دستگاهی نصب کردیم و مکانیزم ارت و چاه ارت را هم رعایت شد در این پانل سه ترانس سه فاز کاهنده ولتاژ استفاده شد مشکلی نداشتیم تا اینکه اخیرا واحد ایمنی بهداشت کار فرما کلید محافظ جان ۳۰ میای آمپری در ورودی سه فاز این پانل نصب کرد ولذا به محص راه اندازی و استارت درایور دستگاه
  سیستم حفاظتی عمل کرده و برق سه فاز ورودی را قطع می کند و این مسیله آیا ارتباطی با محافظت جان افراد دارد ؟ و نباید از کلید محافص جان صنعتی با جریان بشتر مثلا ۵۰ میلی آمپری برای تحت حفاظت قرار دادن جریان نشتی داخلی دستگاه
  استفاده کرد کار آنها منطق فنی دارد ؟ لطفا در این خصوص نظر دهید

 6. با سلام خدمت شما.
  لطفا منو راهنمایی کنید یه سوال دارم واسم مهمه
  اگر کلید محافظ جان قبل از کلید مینیاتوری که سر خط یک مسیر مصرف کننده است نصب گردد و نشتی رخ یا کسی به فاز دست بزند بده چگونه قبل از قطع شدن کلید مینیاتوری محافظ جان عمل میکند؟؟؟؟؟لطفا زودتر جواب بدین به جواب نیاز دارم

 7. باسلام وتشکر از مطالب عنوان شده ، لطفا در مورد انواع کلید محافظ جان ترکیبی با ساختار الکترونیکی وساختار الکترومغناطیسی که بصورت دوپل شبیه محافظ جان معمولی ویا بصورت تکفاز می باشد توضیحاتی ارائه فرمائید باتشکر

 8. باسلام وتشکر از مطالب عنوان شده ، لطفادر مورد انواع کلید محافظ جان ترکیبی با ساختار الکترونیکی وساختار الکترومغناطیسی که بصورت دوپل شبیه محافظ جان معمولی ویا بصورت تکفاز می باشد توضیحاتی ارائه فرمائید باتشکر

 9. با سلام
  اگه امکانش هست انواع این کلیدها و قیمتش رو برام ایمیل کنید. واسه الکتریکی میخام.ممنون

 10. سلام در منزل ما هر کلیدی را که میزنیم اعم از لامپ فن هود و … کلید محافظ جان میپره… و بعد که دوباره محافظ جان رو به حالت عادی برمیگردونیم لامپ روشنه و مشکلی نیست تا زدن کلید بعدی… وقتی همه وسایل و چراغها قطع هستند هم با زدن یک لامپ کوچک این اتفاق میفته و وقتی همه چراغها و وسایل هم روشن هستند باز هم همین داستانه…کلید رو عوض کردم و نو گرفتم ولی باز مشکل باقیه…دوستان کمک کنند

 11. با عرض سلام و خسته نباشید
  آیا بهتر است کلید محافظ جان با قابلیت قطع اضافه با و اتصال کوتاه (RCBO) نصب شود و فیوز اصلی واحد حذف گردد و یا کلید محافظ جان معمولی بدون حذف فیوز اصلی واحد نصب شود؟ از نظر قیمت کدامیک مناسب تر است؟
  توالی نصب کلید محافظ جان و فیوز اصلی چگونه باید باشد؟ (از تابلوی مشاعات به جعبه فیوز واحد ها اول فیوز اصلی و سپس حفاظت جان نصب می گردد؟)
  برای فیوز اصلی 32 آمپری چه کلید حفاظت جانی باید نصب شود؟ (32 آمپری با 30 میلی آمپر مناسب است؟)
  نصب کلید محافظ جان در تابلوی مشاعات واحد ها نیز الزامی است؟ کلید باید سه فاز باشد یا سه تا تکفاز؟
  لطفاً اگر امکان دارد سیم بندی کلید محافظ جان را برای بنده ایمیل بفرمائید
  با عرض پوزش از طولانی شدن سوالات و نیز تشکر فراوان از زحمات و پاسخگویی شما.
  پاینده باشید

 12. باسلام.یک سوال داشتم.جعبه فیوز یک واحد حدودا ۱۳فیوز داره که میخوام یک فیوز محافظ جان هم نصب کنم.بعد از نصب فیوز زمانی که فیوزه یک جای خاص رو میزنم فیوز محافظ جان میپره.و هیچ اتصالی هم وجود نداره روی کار.علتش ممکنه چی باشه؟

 13. با سلام
  من در زمینه آسانسور فعالیت میکنم.
  جهت بالا بردن ایمنی در هنگام کار نصب از چه نوع کلید محافظ جان استفاده کنم.
  با تشکر از راهنمایی شما.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *