کاربرد سنسور اولتراسونیک

از کاربردهای متنوع سنسور التراسونیک Ultrasonic می توان موارد زیر را برشمرد:

کاربرد سنسور اولتراسونیک
روباتیک

رباتیک:

سنسور های اولتراسونیک مدل pico+ شرکت میکروسونیک Microsonic بدلیل داشتن ابعاد کوچک و قطر 18mm برای استفاده در بازوهای ربات ها بسیار مناسب می باشند.

 

کاربرد سنسور اولتراسونیک
کنترل سطح

کنترل سطح همزمان:

سنسور های اولتراسونیک مدل pico+ شرکت میکروسونیک Microsonic برای تشخیص همزمان چند شیء هم می توانند به کار روند ( به طور مثال وجود جعبه های نوشابه داخل صندوق) همچنین برای بررسی خالی بودن بطری های پلاستیکی و نیز تشخیص ارتفاع آنها و یا نبودن بطری ها (واژگون شدن) روی کانوایر بکار می رود.

 

کاربرد سنسور التراسونیک
اشخاص

تشخیص اشخاص:

در این کاربرد استفاده از سنسورهایی با فاصله شناسایی وسیع تر مناسب می باشد زیرا هر چه فاصله شناسایی ( فاصله دید ) سنسور اولتراسونیک ultrasonic بزرگتر باشد فرکانس امواج التراسونیک آن کمتر بوده و این ویژگی شناسایی اجسامی را که جاذب صوت هستند مانند لباس های کتان یا مخمل بهتر خواهد کرد.

 

کاربرد سنسور التراسونیک
 موقعیت

تشخیص موقعیت:

یکی از کاربرد های مهم سنسور آلتراسونیک تشخیص موقعیت سوژه در محل از پیش تعیین شده می باشد سنسور های التراسونیک می توانند به راحتی این کار را برای اجسام شفاف مانند شیشه انجام دهند. (در این کاربرد سنسور اولتراسونیک ultrasonic باید کاملا بر سوژه عمود قرار گیرد ).

 

کاربرد سنسور اولتراسونیک
جانمایی

مانیتورینگ جانمایی صفحات  ( محل قرار گرفتن صفحات )

هنگامی که سوژه مورد نظر برای شناسایی جاذب امواج صوت باشد یا بنا به اندازه و موقعیتش داخل صفحه باعث پراکنده شدن امواج اولتراسونیک شود ، از روش سد منعکس کننده ( Reflective Barrier ) استفاده می شود. به این صورت که سد منعکس کننده پشت سوژه قرار داده می شود. سنسور التراسونیک با خروجی دیجیتال و کار در مود ویندو هنگامی که جسمی مقابل سد منعکس کننده قرار می گیرد سیگنالی را از خود ساتع می کند.

کاربرد سنسور اولتراسونیک
سنجش حجم

اندازه گیری حجم:

با استفاده از سنسور آلتراسونیک و کنترلر wms-4/14 با 4 خروجی آنالوگ می توان همزمان ابعاد یک جسم مکعبی شکل را اندازه گیری کرد ( به طور مثال می توان با استفاده از سه سنسور اولتراسونیک ارتفاع ، طول و عرض سوژه مورد نظر را اندازه گیری کرد )

 

کاربرد سنسور التراسونیک
کنترل کشش

کنترل کشش:

یکی از کاربردهای جالب سنسور اولتراسونیک کنترل کشش ( برای مثال اندازه انحنای پارچه در صنایع نساجی ) می باشد به نحوی که سنسور می تواند فاصله قله انحنا را تا سطح مشخص اندازه گیری نماید. بدیهی است تغییر در این اندازه نشان دهنده اندازه کشش طولی می باشد.

 

کاربرد سنسور التراسونیک
کنترل کیفیت

کنترل کیفیت:

یکی از کاربردهای مهم سنسور اولتراسونیک ، استفاده در بخش کنترل کیفیت در خطوط تولید می باشد. برای مثال سنسور آلتراسونیک مدل pico+ شرکت میکروسونیک Microsonic   همراه خروجی دیجیتال pnp برای شناسایی بطری های خیلی بلند یا کوتاه یا تشخیص بطری های واژگون شده روی کانوایر خط تولید بکار می رود.

 

کاربرد سنسور التراسونیک
سطح

تشخیص سطح در فشار بالا ( تا 6bar ) :

در بعضی از مخازن به دلیل فشار بالای مخزن نمی توان از سنسورهای معمولی استفاده کرد.در این گونه مواقع می توان از سنسور های  آلتراسونیک مدل lpc یا hps+ شرکت میکروسونیک Microsonic  استفاده کرد.

 

کاربرد سنسور التراسونیک
کشش نخ

 

کنترل کشش نخ:

 

همانطور که در قبل اشاره شد از سنسور التراسونیک می توان جهت کنترل کشش طولی استفاده نمود. با توجه به اینکه سنسور اولتراسونیک ultrasonic قابلیت تشخیص اجسام باریک مانند نخ را دارد ، درهنگام پیچیدن نخ یا سیم نیز استفاده می شود.

 

کاربرد سنسور اولتراسونیک
ارتفاع

 

کنترل ارتفاع در انبار کردن اجسام:

 

می توان از سنسور التراسونیک برای تشخیص ارتفاع دسته ای از مواد مانند صفحه های چوب ، قاب های شیشه ، ورقه های کاغذ و پنل های پلاستیکی رنگی در خط تولید استفاده کرد.

 

کاربرد سنسور التراسونیک
فویل و فیلم

 

مانیتورینگ فویل و فیلم :

 

مانیتورینگ فیلم و فویل در دستگاه های بسته بندی به راحتی توسط سنسور التراسونیک مدل pico شرکت میکروسونیک Microsonic انجام می شود. اگر مواد مورد نظر برای شناسایی سطح کافی نداشته باشند می توان از روش سد منعکس کننده استفاده کرد.

کاربرد سنسور اولتراسونیک
کنترل سطح

کنترل سطح:

علاوه بر مخازن پرفشار ( که قبلا مطرح شد ) ، سنسورهای التراسونیک در مخازن عادی نیز برای تشخیص ارتفاع از چند میلیمتر تا 6 متر بکار می روند و همچنین برای کنترل سطح ماکزیمم ، مینیمم با دو خروجی دیجیتال یا یک خروجی آنالوگ 0-10v و 4-20mA و همچنین به طور خاص با خروجی INTERBUS در دسترس هستند.

 

کاربرد سنسور اولتراسونیک
همپوشانی

تشخیص همپوشانی ورق:

سنسور التراسونیک مدل dbk 4 شرکت میکروسونیک Microsonic با استفاده از این قابلیت می تواند دو برگه از جنس کاغذ ، فیلم ، برگه نازک فلز را که به هم چسبیده اند را شناسایی کرده و از این اتفاق جلوگیری کند و سنسور التراسونیک مدل dbk 5 شرکت میکروسونیک Microsonic برای مواد ضخیم تر مانند ورقه های پلاستیکی بکار می رود.

 

کاربرد سنسور التراسونیک
غیرمستقیم

 

تشخیص غیر مستقیم بکمک منعکس کننده امواج صوتی:

همانطور که قبلا در مطلب مربوطه اشاره شده است ، می توان مسیر امواج التراسونیک را به اندازه 90 درجه توسط یک جسم منعکس کننده خوب (جسم صاف و براقی که شرایط انعکاسی مطلوبی دارد ) تغییر داد. بدین ترتیب می توان سنسور های اولتراسونیک را در محلهایی که به دلیل شرایط کمبود فضا و یا نحوه قرارگیری خطوط تولید ، امکان نصب سنسور بصورت عمودی وجود ندارد ، به شکل موازی با خط تولید نیز مستقر نمود.

 

کاربرد سنسور آلتراسونیک
تزریق

کاربرد در دستگاه تزریق پلاستیک:

با استفاده از سنسور التراسونیک مدل wms شرکت میکروسونیک Microsonic و کنترلر آنها می توان همزمان از سه طرف قطر خروجی دستگاه تزریق پلاستیک را کنترل نمود.

 

کاربرد سنسور اولتراسونیک
جسم متخلخل

تشخیص جسم متخلخل یا اسفنجی :

تشخیص اجسامی که منعکس کننده خوبی نیستند ( مانند اجسام متخلخل ، فوم ، اسفنج ، خاک اره ، شن و …) به طریق استفاده از روش سد منعکس کننده در مود کاری ویندو توسط سنسور التراسونیک به راحتی انجام می شود. برای این منظور یک منعکس کننده به صورت موقت در پشت سوژه قرار داده می شود ، هنگامی که یک جسم در مقابل منعکس کننده قرار گیرد سیگنال خروجی توسط سنسور اولتراسونیک تولید می شود.

 

کاربرد سنسور اولتراسونیک
اتومبیل

کاربرد در اتومبیل:

از سنسور التراسونیک می توان در وسایل نقلیه برای جلوگیری از برخورد با مانع یا وسایل نقلیه دیگر استفاده کرد. می توان تا 4 سنسور در جلو و عقب وسیله نقلیه برای این منظور بهره برد. امروزه بسیاری از سازندگان اتوموبیل این گزینه را بصورت پیش فرض و یا آپشنال بر روی خودرو تولیدی قرار میدهند.

 

کاربرد سنسور التراسونیک
قطر

تشخیص قطر:

قطر یک جسم رول شده یا لوله شده را می توان با سنسور آلتراسونیک اندازه گیری کرد. بدین ترتیب سنجش میزان محصول ( برحسب متراژ یا وزن ) به راحتی و با دقت بالا انجام می شود.

برای مطالعه جزئیات بیشتر ، بخش محصولات سنسور اولتراسونیک را مشاهده فرمایید

 

 

13 دیدگاه برای “کاربرد سنسور اولتراسونیک”

 1. با سلام ممنونم از توضیحات و مطالب مفیدتون، خواستم بدونم این سنسورها در سیلوی گندم برای نشان دادن پر یا خالی بودن سطح گندم داخل کندو کاربرد داره یا نه؟ با توجه به توضیحی که دادین در مورد برخورد امواج و برگشت ان به سنسور و شخیص سطح ،ایا این امواج با برخورد به سطح گندم پراکنده نمیشه و باعث عمل نکردن یا کارنکردن سنسور بشود؟

 2. با سلام
  اطلاعات بسیار عالی هست و یک سوال: آیا دیتا شیت سنسورها به صورت فارسی در دسترس هست یا نه؟
  با تشکر

  1. با سلام و تشکر از پیامتان
   خیر دیتاشیت سنسورها به زبان انگلیسی و آلمانی موجود است.در صورت داشتن سوال می توانید با شماره های شرکت تماس بگیرید.

 3. سلام
  میخواستم بدونم اگه این سنسور در وسیله ای نصب بشه که تمام وقت با بدن انسان در ارتباط باشه واس سلامتی انسان ضرر نداره؟

  1. با سلام و تشکر از پیامتان
   به هیچ عنوان مشکلی برای سلامتی انسان پیش نمی آید.

 4. با سلام
  مطالب وب سایتتان بسیار آموزنده و عالیست. کمتر سایتی را دیده ام که این اطلاعات را به راحتی و رایگان در اختیار بازدیدکننده قرار دهد
  با تشکر فراوان – مهسا رفعت پی

  1. با سلام خانم رفعت پی
   با تشکر از توجه شما.اگر هر گونه سوال فنی داشتید می توانید از طریق شماره های 66746547و66746548 با ما ارتباط داشته باشید. این شرکت آمادگی خود را برای پاسخ گویی به سوالات شما اعلام می دارد.با آرزوی موفقیت

 5. با سلام.
  از زحمات فراوان شما دوست عزیز ممنون هستم. مطالب بسیار مفیدی را در اختیار من قرار دادید.
  من سنسوری میخواهم که در مقابل گرد و غبار و دود نسبتا کم کاربرد داشته باشه و تا ارتفاع 6 الی 7 متری اتومبیل را تشخیص بدهد. از توضیحات شما متوجه شدم که سنسور +CRM مناسب می باشد. آیا درست انتخاب کرده ام یا خیر ؟
  ممنونم.
  علیرضا.

  1. علیرضای عزیز با سلام و تشکر متقابل از توجه شما به مطالب سایت
   در این رابطه خواهشمندیم با بخش فنی شرکت ( تلفن 66746547 و 48 آقای رادی پور ) تماس حاصل فرمایید

   برای شما آرزوی سلامتی و موفقیت روز افزون داریم

 6. باسلام
  لطفا چند نوع از سنسورتشخيص خاك،فلز،ابعاد،رنگ، فاصله و… را همراه با كد وقيمت برايم ارسال نماييد تا خريداري گردد.

 7. 1-آيا خروجي سنسورهاي فوق را مي توان مستقيما به يك رله وصل كرد و به مدار الكتروتكنيكي فرمان داد ؟

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *