همه چیز درمورد فیوز مینیاتوری

فیوز مینیاتوری یا کلید مینیاتوری Miniature Circuit Breaker که اختصارا MCB نامگذاری شده است تجهیزات الکتریکی خانگی و صنعتی را در برابر اتصال کوتاه و اضافه بار ( عبور جریان غیر مجاز ) محافظت میکند.

مکانیزم عملکرد فیوز مینیاتوری

به عبارت ساده می توان گفت فیوز یک وسیله حفاظتی است که در تجهیزات و مدارات الکتریکی به کار برده می‌شود تا در مواقعی که جریانی بیشتر از حد انتظار از وسیله عبور می کند مدار قطع شود تا سایر تجهیزات آسیبی نبینند.
فیوز مینیاتوری از دو مکانیزم برای عملکرد خود استفاده میکند : عملکرد بیمتالی برای حفاظت اضافه بار و عملکرد مغناطیسی جهت حفاظت از اتصال کوتاه.

بعبارت دیگر ، تشخیص جریان اضافه به عهده یک فلز ( بیمتال) میباشد ( شماره 5 )  که بوسیله عبور جریان مدت دار بیش از جریان نامی گرم شده و بر اثر خم شدن باعث عمل کنتاکت فیوز مینیاتوری شده و مدار را قطع میکند.

همچنین جریان اتصال کوتاه بوسیله سیم پیچ (شماره 7 ) که دارای تعداد دور کم و قطر زیاد میباشد بصورت مغناطیسی تشخیص داده شده و فیوز مینیاتوری عمل می کند.

سایر المانهای فیوز مینیاتوری طبق تصویر عبارتند از :

1) Actuator piker : for trip and reset

2) Actuator Device mechanism

3) Main contact : flow of current

4) Terminal Block

5) Bimetallic steel strip

6) Tripping calibration screw

7) Solenoid coil

8) Arc extinguisher

فیوز مینیاتوری دوپکه

فیوز مینیاتوری از نظر کاربرد به تیپهای B روشنایی ، C موتوری ، D ترانسفورماتوری ، K قدرت ، Z بسیار حساس تقسیم بندی می گردد:

فیوز مینیاتوری نوع B روشنایی :

کلید مینیاتوری نوع B عموما در مصارف خانگی و روشنایی کاربرد دارند. این کلیدها در جریان اضافه بار بین 3 تا 5 برابر جریان نامی در زمان مشخص ، مدار را قطع می کنند و حساسیت مناسبی برای کاربردهای عادی خانگی دارند. این کلید به فیوز مینیاتوری تندکار نیز معروف است.

فیوز مینیاتوری نوع C موتوری :

کلید مینیاتوری نوع C بیشتر کاربرد صنعتی دارند. این کلیدها در جریان اضافه بار بین 5 تا 10 برابر جریان نامی در زمان مشخص ، مدار را قطع می کنند و زمان قطعشان از تیپ B بیشتر است. این کلید به فیوز مینیاتوری کندکار نیز معروف است.

فیوز مینیاتوری نوع D ترانسفورماتوری :

کلید مینیاتوری نوع D برای مصارف صنعتی خاص ( مانند مولد های اشعه ایکس X-Ray و یا ترانسفورماتورها ) استفاده می شوند. این کلیدها در جریان اضافه بار بین 10 تا 20 برابر جریان نامی در زمان مشخص ، مدار را قطع می کنند و زمان قطعشان از تمامی تیپها بیشتر است.

فیوز مینیاتوری نوع K قدرت :

کلید مینیاتوری نوع K برای حفاظت در مدارات قدرت ، ترانسفورماتور و موتور ها استفاده می شوند. در این نوع از کلید مینیاتوری حد جریان برای قطع در موارد اضافه بار کمتر از سایر کلیدهاست و هنگام به وجود آمدن اضافه بار مدار را سریعتر قطع می کنند ولی در موارد اتصال کوتاه منحنی قطع این نوع کلید ها بین تیپ D و C می باشد.

فیوز مینیاتوری نوع Z بسیار حساس :

این نوع از کلید مینیاتوری هنگامی که جریان عبوری از جریان نامی بیشتر شود در یک مدت زمان خاص ( که از تمامی تیپها کمتر است ) طبق منحنی قطع ، فرمان قطع را صادر می کند. حساسیت این نوع از کلیدها ، هم در مواقع اضافه بار و هم اتصال کوتاه از تمامی تیپهای دیگر بیشتر است و در صورت بروز خطا مدار را سریعتر قطع می کند. بنابر این کاربرد این نوع فیوز مینیاتوری در مدارات با حساسیت بالا می باشد.
زمان قطع این تیپها به ترتیب ( از سریعترین ) عبارت است از : Z و B و C و D

در این تصویر مشخصه قطع کلید مینیاتوری دوپکه Doepke MCB DLS6 و کلید ترکیبی Doepke FIC/FIB را ملاحظه می فرمایید:

مشخصه قطع کلید های مینیاتوری دوپکه

120 دیدگاه برای “همه چیز درمورد فیوز مینیاتوری”

 1. سلام ما یه فیوز 25 آمپر داخل خونه داریم،و یه فیوز 32 آمپر c16 تو بخش کنتور داریم.زمانی که سه چهار وسیله با هم کار کنند،و لباسشویی،فیوز بالایی قطع نمیشه ولی فیوز پایینی قطع میشه.تو هر روز چند بار ما میریم از کنتور دوباره فیوز رو روشن می کنیم.این چرا اینجوری میشه لطفا راهنمایی کنید ممنون.

 2. با سلام.
  لطفا بفرمایید برای یک کولر گازی در جایی که روشن بودن دائم آن بسیار مهم می باشد، بهتر است از چه کلید یا فیوز محافظی استفاده کرد.
  با تشکر فراوان

 3. در مداری که فیوز فشنگی و کلید مینیاتوری(یا اتوماتیک) کنار هم هستند، در حالت اتصال کوتاه اول فیوز فشنگی عمل می کند یا کلید مینیاتوری(یا اتوماتیک)؟؟؟
  اول فیوز فشنگی در مدار قرار بگیه یا کلید؟

 4. سلام
  برق کارگاه ما 25 آمپره ، من در کارگاه یه دستگاه دارم که تا روشن میشه و فقط برای بار اولی که روشن میکنم ، فیوزها میپرن ، اما فیوز رو که وصل کنم و دوباره دستگاه رو روشن کنم ، دیگجه این اتفاق نمیفته
  ضمن این که جریان اولیه ورودی این دستگاه در حالت بازدهی 100% ، 10 آمپره .
  باید چیکار کرد که این مشکل حل بشه ؟

 5. سلام
  ببخشید من تو خونم دوتا کولر پنجره ایی هست
  و فیوز هم مینیاتوری با ۲۵امپر
  ایا فیوز قوی تری وجود نداره که وقتی این دوتا کولر باهم روشن هستن فیوز نپره

 6. میخواهم،لطفا بفرمایین،برای محافظت از ماشین لباس و رخت شویی و یخچال ساید در برابر نوسانات برق بهترین کار چیست؟

 7. با سلام
  برای کولر 15000 ایا باید محافظ جان جداگانه بگذاریم؟ ایا باید این فیوز مخصوص سه فاز باشد یا تک فاز ؟ ممنونم

 8. باسلام
  آیا بعداز کنتر برق میتوان بجای فیوز فشنگی از فیوز مینیاتوری 63امپر استفاده کرد چون فیوز فشنگی خیلی داغ میکنه و آیا میتوان بجای یک فیوز از دو فیوز جهت تقسیم بار بعد از کنتر استفاده کرد
  ممنون

 9. با سلام و عرض ادب
  از مطالب مفیدتون ممنونم
  اگه ممکن هست براتون curve عملکرد فیوزها رو برام بفرستید و کاتالوگ محصولاتتون
  بنده شاغل برق در پالایشگاه هستم بهشون نیاز دارم و در فیوزهای قدرت هم اگه ممکنه مطلب بزارید ممنون میشم با عملکردشون

 10. با سلام میخواهیم بدانم که منظور از نول برگشتی از فاز چیست. و اینکه مگر در ساختمانها نول را از همان ستون برق شهرداری نمایند وکلا نول از کجا می آید

 11. سلام.لطفا بفرمایید سر راه برق ورودی یک دستگاه جوش رکتی فایر 630 آمپر سه فاز چه نوع فیوز یا کلید مینیاتوری مناسب است.متشکرم

 12. سلام لطفن یه فیوز 32 امبر قیمتش مهم نیست مارک عالی رو معرفی کنید مارک قبلی بوش المان استفاده میکردم 28 سال جواب داد تا 6 ماهه بیش ولی الان این مارک ساخت المان بیدا نمیشه و در هوای گرم و شرجی و رطوبت بسیار در جنوب کشور و برا 2 تا کولر 24 هزارگازی براحتی جواب بده البته 3فاز هستش با تشکر اگر مارک زیمنس یا مارک بهتر از زیمنس المان هم باشه 32 امبر لطفن معرفی کنید ایرانی گرفتم جواب نداد 6 ماهه سوخت متاسفانه با کابل درجه 1 ایتالیایی هم گرفتم 2 تا 25 امبر سوخت اون یکی هم جم شد بر اثر داغ شدن ایرانی برا جنوب اونم برا تابستان جوابگو نیست متاسفانه با تشکر بسیار .

 13. سلام استاد عزیز و سپاس از سایت خوبتون .اگه ممکنه کانال تلگرام خود را معرفی کنید تا بیشتر استفاده کنیم ..سپاسگزارم

 14. حسین در 2013/11/07 در 4:56 ب.ظ گفت:

  سلام
  توساختمون اتصالی میشه فیوز16آمپرکلاسcداخل واحدو25آمپرکلاسcداخل تابلوکنتوری باهم میپره.چرا؟
  جواب : طبق فرمول کلی (Rمقاومت /Vولتاژ=Iجریان) یا (I=V/R) در زمان اتصال کوتاه مقاومت صفر می شود و طبق فرمول ولتاژ (هرعددی)تقسیم بر صفر می شود بینهایت ؛ بنابراین در لحظه اتصال کوتاه جریان خیلی بیشتر از فیوز 16 و 25 آمپر هست که بخواهد مانع این کار شود . نکته این که عدد بی نهایت الزاما یک عدد خیلی بزرگ نیست بلکه عدد بینهایت یک عدد تعریف نشده است که از قوانین اعداد طبیعی پیروی نمی کند . موفق باشید

  1. با سلام
   ضمن تشکر از جنابعالی جهت موضوع مطرح شده اجازه بدهید دو مطلب را اشاره کنیم :
   1- فاصله بین دو کلید مینیاتوری در واکنش به خطای اتصال کوتاه موثر است
   2-برای بررسی عملکرد کلید مینیاتوری در خطای اتصال کوتاه میبایست به نوع بار (I im ) توجه داشت که سطح اتصال کوتاه را دقیقا مشخص می کند .

 15. برای 100 وات مصرف از چه نوع فیوز میناتوری باید استفاده نمود ( 10 عدد نور پرداز 9 وات )

  1. با سلام
   سپاس از پیام شما
   لطفا نوع بار ( تند کار و کند کار ) و تعداد فاز را مشخص نمایید ..
   برای مثال جهت سیستم تک فاز 6 آمپر تک پل تیپ B جوابگو خواهد بود .

 16. سوال: ضمن عرض سلام و خسته نباشید . در مورد یک کلید مینیاتوری قسمتی از مشخصات بصورت زیر تعرف شده است type 400AF , 3P 250A – من متوجه نشدم که منظور از 400AF چیست . از راهنماییتان متشکر میشوم.

 17. با سلام واحترام
  لطفا” بفرمایید تفاوت فیوز مینیاتوری و فیوز دژنگتوری با آمپر یکسان چیست؟

  1. با سلام
   سپاس از پیام شما
   فیوز مینیاتوری در واقع یک دژنکتور است که کار حفاظت را هم انجام می دهد.
   لطفا در مورد اصطلاح آمپر یکسان توضیح دهید .

 18. سلام مدیران محترم سایت ممنون میشوم پاسخ مرا بدهید
  برای اتصال کوتاه چه فیوزی مناسب است که هنگام رخ دادن اتصال کوتاه به هر دلیلی فیوز در جعبه فیوز بپرد نه فیوز کنتور.لطفا راهنمایی کنید

  1. باسلام
   سپاس از پیام شما
   همانطور که قبلا گفته شد ، چند پارامتر در عملکرد کلید مینیاتوری در خطای اتصال کوتاه موثر می باشد :
   1- آمپر نامی کلید هر چه کمتر باشد حساسیت به خطای اتصال کوتاه بیشتر است .
   2- فاصله ی وقوع خطای اتصال کوتاه تا کلید .
   3- فاصله ی دو کلید از یکدیگر.
   4- امپدانس سیم.

 19. سلام خانم مهندس موحدی لطفا در خصوص cordenation فیوزهای مینیاتوری چه اقداماتی برای هماهنگی فیوزهای مختلف باید انجام داد که در ساختمان های چندطبقه از قظع شدن فیوز اصلی جلوگیری کرد

  1. باسلام
   سپاس از پیام شما
   همانطور که قبلا گفته شد ، چند پارامتر در عملکرد کلید مینیاتوری در خطای اتصال کوتاه موثر می باشد :
   1- آمپر نامی کلید هر چه کمتر باشد حساسیت به خطای اتصال کوتاه بیشتر است .
   2- فاصله ی وقوع خطای اتصال کوتاه تا کلید .
   3- فاصله ی دو کلید از یکدیگر.
   4- امپدانس سیم.

 20. سلام وقت بخير
  سؤالي از شما داشتم
  برق ورودي ساختمان ما ٣فاز٥٠ امپر است. داخل تابلوى اپارتمان ما “١كليد٣فاز ٥٠ امپر”، “٢كليد٣فاز٣٢” ،” “چندكليدتك فاز ٢٥ امپر” و “چندكليد تك فاز١٦ امپر” وجود داره. اگه ما بخواهيم كليد محافظ جاني رو براى تابلومون انتخاب كنيم ، بايد چند امپر باشه ؟
  قبلا ازتون تشكر مى كنم .

  1. با سلام
   سپاس از پیام شما
   همانطور که قبلا گفته شد اولویت با داخل واحد است ، به این شکل که ورودی واحد شما یک کلید سه فاز 50 آمپر می باشد پس کنار آن باید یک محافظ جان 63 آمپر نصب گردد ، اما در بهترین حالت می توان به ازا هر مینیاتوری یک کلید محافظ جان متناظر با جریان نامی نصب کرد .

 21. با سلام .در فیوز مینیاتوری دوبل که در سمت فازهمراه با رله و در سمت نول بدون رله میباشد اگر سیم ورودی فاز را در سمت نول وسیم ورودی نول را در سمت فاز فیوز ببندیم (یعنی برعکس ) در زمان اتصال کوتاه فیوز قطع میکند یا نه ؟ با ذکر علت . با تشکر

  1. با سلام
   سپاس از پیام شما
   به صورت کلی جابه جا کردن فاز و نول متناظر صحیح نمی باشد ولی در یک مدار مستقل تعیین کننده ی آرایش فاز و نول خروجی همان آرایش ورودی می باشد .

 22. سلام
  یه سوال داشتم که:
  ما یه چرثتقیل داشتیم دوتا از تیغه های کنتاکتورش اتصالی کرده بود زمانی که کلید چاقویی رو وصل کردیم تا برق تابلو مربوط به جرثتقیل وصل بشه دو فاز اتصالی کرده و باعث ترکیدن کلید چاقویی شده
  سوالم این بود که چرا بیمتال و فیوز مینیاتوری که تو مسیر چرثتقیل بود عمل نکرد و باعث ترکیدن کلید چاقویی از تابلو اصلی و قط شدن فیوز پستمون شده!!!!؟

  1. با سلام
   سپاس از پیام شما
   مسلما مسئول اصلی قطع مدار فقط کلید مینیاتوری بوده نه فیوز بیمتال و بنابراین کلید مینیاتوری شما عملکرد درستی نداشته است و متعاقبا تقلبی می باشد.

 23. باسلام
  ۱-چرادرکلید محافظ جان اگر دست به یک سیم بزنیم دچاربرق گرفتگی نمیشویم اما کلید قطع نمیکند؟؟؟(بارها با کلیدهای محافظ جان بامارکهای مختلفی تست کردم)
  ۲-چرابین دو منحنی ارایه شده در بالای سایت هیچ تفاوتی نیست جز اینکه جریان نامی را تغییر داده اید بدون اینکه رفتار منحنی تغییر کند؟؟؟
  ۳-ایا شما در مشهد نمایندگی دارید؟
  ۴-حروف تیپ فیوزها مخفف چه واژهایی هستند؟(Z,B,C,D)
  ۵-بمحض وصل سیم نول دررله کنترل فازسه فازه کلید محافظ جان تکفازقطع میکند ایا چاره ای بجزتعویض هست؟
  سپاس

  1. با سلام
   سپاس از پیام شما
   به دلیل طولانی بودن پاسخ لطفا با شرکت تماس بگیرید .
   66746547

 24. سلام ببخشید میخواستم بدونم چگونه میشه یه فیوز را تست کرد که سالم باشه و جریان راقطع کنه
  ما یه فیوز گرفتیم فاز و نول را که به هم وصل میکردیم برق را قطع نمیکرد
  از مارک لگرانت وکلاس b
  فیوز را که عوض کردیم جواب داد و برق را قطع می کرد

  1. با سلام
   سپاس از پیام شما
   کاملا درسته فیوز لگراند تقلبی بوده و برای این که بتوانید کلید اصلی تهیه کنید حتما به شرکت هایی مراجعه کنید که نامه نماینگی رسمی دارند و تجهیزات را گارانتی رسمی می کنند .
   شرکت اتصالات کابل آریا تنها شرکتی است که کلیده ای اصل دوپکه را از آلمان وارد می کند ..

 25. با سلام وتشکر از توضیحات خوب خانم م
  مهندس موحدی

  میخواستم بدونم درموردplc هم اگه مشکلی بود توضیح میدن یانه

  باتشکر

 26. با سلام وتشکر از توضیحات خوب خانم مهندس موحدی
  میخواستم بدونم فیوزD6باچه رنجی از فیوزهای تیپ B از نظر امپر برابر است

 27. با سلام
  من یه حسینیه برق کشی کردم که 1000متر مربع هست برای برق کش آن یه تابلو برق با مشخصات یه کلید کل 63 و فیوز میناتوری مدل cدر آمپرهای 16و20و25 می باشند تعداد 70لامپ سقفتی با وات 150نصب کردم که رو. سه فاز در تابلو تقسیم کرده م
  با روشن کردن همه لامپ ها بعد از چن دقیقه فیوز های کنتور داغ و تا نزدیک سوختن میرسن
  الان فیوز 50آمپر گذاشتم و مجدد داغ میکنند
  بنظر شما دلیل چیست؟

  1. با سلام
   سپاس از پیام شما
   اول باید از سالم بودن کلید مطمئن شد ، نوع تقسیم بندی هم در توضیحات مشخص نبود ، به نظر بنده کلید 63 نباید داغ کند ..

 28. باسلام-ما به یه مشکل خوردیم ممنون میشم راهنمایی کنید:موقع زدن کلید کولر یکی از فیوزهای داخل جعبه تقسیم میپره درضمن جعبه فیوز منزل ما دارای شش فیوز 16A میباشد ک فقط یکیشون میپره -حالا نمیدونیم مشکل از کلید کولره یا از فیوز مینیاتوری؟؟

  1. با سلام
   سپاس از پیام شما
   مشکل می تواند از هر دو باشد ..
   پیشنهاد می شود کلید 16 آمپر دوپکه آلمان تعویض کنید اگر مشکلی پیش نیامد ایراد از مینیاتوری بوده است ..

 29. با عرض سلام و احترام ؛
  براي يك الكتروموتور با قدرت ٠/٧٥ كيلو وات و ماكزيمم آمپراژ ٤ از چه فيوزي بهتر است استفاده شود ؟ كاربرد صنعتي است و براي راه اندازي موتور از درايو استفاده مي گردد . با سپاس

  1. با سلام و تشکر از پیامتان
   با توجه به درایو موردنظر که ورودی آن تک فاز یا سه فاز است کلید محافظ جان انتخاب می شود در مورد جریان نامی که 4آمپر است به سمت بالا نزدکیترین آمپر موجود انتخاب می شود که می توان 16 آمپر انتخاب کرد.

  1. با سلام و تشکر از پیامتان
   فیوز محافظ جان معمولی AC با آمپراژ مساوی یا بیشتر از کلید مینیاتوری مربوط به کولر گازی استفاده گردد.

 30. با سلام و تشکر
  تفاوت بین فیوز مینیاتوری سه فاز با کلید اتوماتیک دریک قدرت برابر درچیست چیست البته میدانم که جریان کلید اتواتیک را میتوان تنظیم کرد

  1. با سلام و تشکر از پیامتان
   همانطور که خودتان اشاره کردید تفاوت در همان امکان تنظیم جریان در کلید اتوماتیک می باشد.

 31. 1- تفاوت عملکردی کلید اتوماتیک و فیوز مینیاتوری را بفرمایید. آیا میشود بجای کلید اتوماتیک در تابلوها در همان رنج فیوز مینیاتوری استفاده کرد؟ ممنون میشوم منحنی های عملکرد فیوز و کلیه اتوماتیک خود را ایمیل بفرمایید
  2- با توجه به اینکه برای یک انشعاب 32 آمپر در تابلو کنتور آپارتمانها فیوز مینیاتوری 32 آمپر نوع B در خروجی تابلو و 40 آمپر نوع C در ورودی تابلو برای هر انشعاب استفاده می شود. پیشنهاد شما برای فیوز مینیاتوری داخل واحد چیست؟ امکان عملکرد نادرست بخصوص در جریان اتصال کوتاه برای فیوزهای داخل تابلو کنتور وجود دارد؟

  1. با سلام و تشکر از پیامتان
   برای دیدن منحنی های کلیدهای مدنظر می توانید به سایت doepke.de مراجعه نمایید.مسلما پارامتر قدرت قطع می گردد کلید مینیاتوری دوپکه تا 10 کیلوآمپر را تحمل می کند اگر سطح اتصال کوتاه بالاتر از این بایستی از کلید اتوماتیک استفاده نمایید.

 32. باسلام
  لطفا” درمورد قدرت قطع اتصال کوتاه فیوزها بیشتر توضح دهید مثلا” اگر به جای 10KA از 6KA استفاده گردد چه مشکلی بوجود می آید وبرعکس آن چطور؟
  با تشکر فراوان

  1. با سلام و تشکر از پیامتان
   تعریف اتصال کوتاه مشخص است و به صورت ساده می توان گفت تحمل قطعات مکانیکی و عایق های الکتریکی یک کلید هنگام قطع یا وصل مدار. قدرت اتصال کوتاه رابطه اصلی با امپدانس مدار و سطح ولتاژ دارد که بواسطه نوع و میزان بار محاسبه می شود.مسلما کلید با قدرت قطع پایین تر مثلا 6 به جای 10 کیلوآمپر استفاده شود پس از اولین کلید زنی،اجزای کلید معیوب می گردد و امکان آتش سوزی وجود دارد.

 33. با سلام یه سوال فوری داشتم ما در طبقه اول کار نجاری داریم بعد از یک ماه سیم های طبقه اول اتصال نموده و فیوز مینداخت حال باید چه فیوزی نصب کنم با تشکر

  1. با سلام و تشکر از پیامتان
   در مرحله اول بایستی محل اتصالی بررسی گردد و رفع مشکل گردد،در غیر اینصورت اگر از دستگاه ها اطمینان کامل دارند به طور موقت می توانند بلافاصله بعد از کلید مینیاتوری کنتور برق بگیرند.

 34. با درود و خسته نباشید

  برای تابلو برق اصلی و واحدها و تابلو موقت اداره برق و قسمتهای داخلی ساختمان کدام نوع از این فیوزها کاربرد دارند؟

  1. با سلام و تشکر از پیامتان
   بسته به جریان نامی شما فیوزهای مینیاتوری می توانند نقش محافظتی را انجان دهند.

 35. با سلام و ادب خدمت خانم مهندس موحدی ،
  خواهشمندم در صورت امکان نحوه محاسبه جریان اتصال کوتاه ساختمان ( در غالب فرمولها یا کلی ) و سپس انتخاب فیوز مینیاتوری متناسب با جریان محاسبه شده رو عنوان بفرمایید . بسیار سپاسگزارم .

  1. با سلام و تشکر از پیامتان
   محاسبه جریان اتصال کوتاه حتما باید با بررسی نوع و اندازه بارها باشد که به صورت حرفه ای با استفاده از نرم افزارهای برق مانند Etab انجام می شود.

 36. سلام می خواستم ببینم ما در نقشه مدارقدرت بیمتال روروی تیغه های کنتاکتورزیر فیوز سه فاز بگذاریم یا اینکه بیمتال رو درنقشه زیرموتوربکشیم چه فرقی می کندباهم؟

 37. با سلام خدمت خانم مهندس موحدی
  در صورت امکان لطفا به سوال من که در 2015/02/23 طرح شده پاسخ دهید. با تشکر

 38. منظور من اینک فرق بین فیوز شیشهای بلند با کوتاه در چیست؟ فیوز بلند چه مزیتی نسبت به فیوز کوتاه دارد؟

  1. با سلام و تشکر از پیامتان
   تا جایی که ما اطلاع داریم،ابعاد فیوزهای شیشه ای با توجه به حساسیت و محل نصب طراحی می شود.
   برای اطلاعات بیشتر به منابع مربوطه مراجعه شود.

 39. سوال : سلام در مورد اعداد 6000 روي كليد فرموديد كه قدرت قطع كليد است و بعبارت ديگر ماكزيمم جريان اتصال كوتاه ؛ حال ميشه بگيد 6000 امپر چگونه مي تواند از يك كليد مثلا مينياتوري 16 امپر عبور كنه و توضيح بيشتري در مورد محاسبه يا … بدهيد با تشكر

  1. با سلام و تشکر از پیامتان
   به طور خلاصه به این معناست که زمانی که جریان اتصال کوتاه تا حد 6000آمپر برسد،این کلید می تواند مدار را قطع نماید بدون آسیب دیدن و آتش سوزی.
   توجه داشته باشید این جریان در کسری از ثانیه می باشد.Transient Current

 40. با سلام وتشکر از راهنمایی های مفیدتان
  منزلی 2 طبقه داریم با 2 کنتور اما با سیمکشی مشترک قدیمی، هر ماه توسط یک کلید کاردی جریان برق را بین دو کنتورعوض میکنم. (کنتور قدیمی با فیوز B16 مارک F&G) و (کنتور جدید دیجیتال با فیوز C25 مارک AEG استاندارد ایران). شبی منزل نبودیم و فریزر دیجیتالی ما بعلت اتصال یا هر ایراد فنی آتش گرفته و تا صبح سوخته و ساختمان را سیاه نموده، کابل فریزر بعلت آتش سوزی از فریزر جدا شده اما متاسفانه جریان برق که آن شب روی کنتور دیجیتال و فیوز C25 بوده در هیچ مرحله تا صبح قطع نشده! به نظر شما فیوز اشکال داشته؟ اکنون تصمیم داشتم یک فیوز اختصاصی برای هر یخچال و فریزر کنارشان نصب کنم و یک فیوز هم برای اطمینان بیشتر بعد از کلید کاردی یادشده جهت کل ساختمان نصب کنم که سایت خوب شما رو پیدا کردم. آیا تصمیمم درسته؟ در این صورت با توجه به آمپر متفاوت کنتورها و تیپ متفاوت فیوزها که اشاره کردم راهنمایی کنید از چه فیوزهایی با چه آمپرها و چه تیپهایی برای هر قسمت استفاده کنم؟ هر پیشنهاد دیگری دارید لطفا ارائه فرمایید. با تشکر

 41. آیا احتمال اینکه فیوز مینیاتوری بسوزد وجود دارد؟ در اثر اتصال موتاه دو فیوز داخل و بیرون واحد قطع شدند ما بعد از برگرداندن به حالت اولیه برق ساختمان بازهم وصل نمیشوند.لطا رانمایی بفرمایید

  1. با سلام و تشکر از پیامتان
   برای کلیدهای مینیاتوری مرغوب تعداد عملکرد کلید در اتصال کوتاه به شرطی که کلید آسیبی نبیند،بیش از صدها بار می باشد.(مراجعه به استاندارد 60898)
   اگر کلید مرغوب نباشد با اولین یا دومین خطای اتصال کوتاه ساختمان داخلی کلید از بین می رود و اصطلاحا می سوزد.
   نکته دیگر این است که ظرفیت اتصال کوتاه کلید باید طبق محاسبه جزو مشخصه کلید باشد،مثلا در جایی که اتصال کوتاه 10کیلو آمپر است کلید مینیاتوری 6 کیلوآمپر در اولین خطا آسیب می بیند.

 42. با سلام
  کدام عدد بر روی کلید مینیاتوری نشان دهنده امپر آن است؟
  مثلا روی یک کلید نوشته شده B25، طبق فرمایش شما. B نشاندهنده کلید با مصرف خانگی است آیا 25 امپر آن است؟ یا مثلا B10 کلید 10 آمپر است؟
  C16 چطور؟ کلید 16 امپر است؟

 43. با سلام و عرض ادب
  ايا كذاشتن كليد نوع c براي روشنايي ايراد دارد؟
  منظور روشنايي ساختمان است.

  1. با سلام و تشکر از پیامتان
   ایرادی ندارد ولی نسبت به منحنی قطع B کندتر عمل می کند که طبق استاندارد برای بارهای روشنایی کلید باید از نوع B انتخاب گردد.

 44. سلام
  در کلیدهای مینیاتوری محافظ جان یاRCCBآیا تیپ Bیا تیپC نیز مفهوم پیدا میکند

  1. با سلام و تشکر از پیامتان
   در مینیاتوری بله ولی در محافظ جان مفهومی ندارد.

 45. و اکثر فیوز های کلاس b رله بیمتال دارند که فیوز های کلاس c ندارند و قدرت عملکرد کلاس b و قطع ان کند تر است

  1. با سلام و تشکر از پیامتان
   لازم بذکر است که تمامی تیپ های کلیدهای مینیاتوری رله بی متال دارند.

 46. اگر فیوزهای کلاس c زود تر از کلاس b قطع میکند پس چرا صنعتی بشمار میرود.بنظر من فیوز کلاس b برای برای مصارف صنعتی و راه اندازی بهتر است بدلیل رله کند کارتر ان نصبت به کلاس c و برای راه اندازی الکترو موتور ها بهتر جواب میدهد و فیوز های کلاس c با توجه به محاسبه جریان عبوری و انتخاب نوع فیوز برای راه اندازی الکتروموتورها و دستگاهای موتوری پاسخ گو نیست و مرتب یا میسوزند یا میپرن

  1. با سلام و تشکر از پیامتان
   روش کارکرد کلیدهای کلاس C کندکاراست و برای راه اندازی موتورها به کار میرود.(توضیح شما صحیح است ولی برعکس ذکر شده است.)

  1. با سلام و تشکر از پیامتان
   این عملکرد به دلیل نوع تنظیم بی متال داخل کلید است.

 47. با سلام وخسته نباشید
  ایا در نظر گرفتن جهت جریان در استفاده از فیوز مینیاتوری و یا کلیدهای دیگر (مثلا برق را به زیر فیوز وصل کرده و خروجی را از بالای فیوز بگیریم )تاثیری در جریان عبوری دارد؟
  با تشکر

  1. با سلام و تشکر از پیامتان
   خیر،اتصالات کلید مینیاتوری به گونه ای طراحی شده است که از لحاظ الکتریکی جهت مطرح نمی باشد ولی از نظر فرم طراحی بایستی وروردی به قسمت بالا و خروجی به قسمت پایین داده شود.

 48. بسیار تشکرکه تجربیاتتون رو در اختیار بقیه میذارید
  و یک سوال هم داشتم:
  چه مواقعی بایدسر راه سیم نول در سیستم تکفاز مینیانوری قرار دهیم یا اصلا قرار میدهند؟

  1. با سلام و تشکر از پیامتان
   معمولا در مواقعی که نول شما نول برگشتی مستقیم از همان فاز نیست می توان قرار داد.بهتر است هم برای حفاظت فاز هم برای حفاظت نول استفاده گردد.

 49. با سلام
  اعدادی مثل 3000 و یا 6000 روی فیوز ها به چه معناست و ایا حرف C نشانه نوع فیوز است با تشکر فراوان

  1. با سلام و تشکر از پیام شما
   این اعداد نشانگر قدرت قطع کلید مینیاتوری در مقیاس کیلوآمپر(KA) می باشد.(نشان دهنده تحمل جریان اتصال کوتاه در زمان قطع زیر بار می باشد.)

 50. سلام خانم مهندس
  lمطالب کلی خوبی گذاشته اید ولی چه دلیلی دارد فیوز در اضافه بار چندین برابر جریان نامی را بکشد وبعد قطع کند.
  جریان راه اندازی (اولیه):موتورهای الکتریکی تکفاز وسه فاز وبطور کلی وسایلی که دارای سیم پیچی
  هستند در هنگام راه اندازی چندین برابر جریان نامی خود را از شبکه می کشند که به ان جریان راه اندازی می گویند.
  حالا اگر در توضیح تیپ های مینیاتوری بجای جریان اضافه بار جریان راه اندازی بگذارید مطالب صحیح می شود

  1. با سلام و تشکر از پیامتان
   برای فیوز مشخصه جریان اضافه بار(محدوده جریان) مطرح است.و جریان راه اندازی مربوط به مشخصه موتور است.

 51. با سلام توضیح بیشتری بدهید در مورد فیوزهای کمپکت MCCB و مخفف چه کلماتی است و نیز کاربرد آن در کجاست ؟ ارادتمند – وجدانی

  1. با سلام و تشکر از پیامتان
   Molded Case Circuit Breakers در صورتی که نیاز به حفاظت اضافه بار و اتصال کوتاه در مدار باشد،و قدرت قطع از 15کیلوآمپر به بالا باشد کلید اتوماتیک اضافه می گردد.

 52. بنام خدا از توضیحاتی که خانم مهندس موحدی دادند واقعا” متشکرم وجدانی – کارشناس سیستمهای حفاظتی

 53. با درود از لطف شما
  در ضمن یک سوال دیگر داشتم سیم کشی خونه قدیمی است و فقط یک فیوز درزیر کنتور قرار میگیرد آیا فیوز 25 آمپر با فیوز که شما نام بردین مناسب است قرار گیرد

  و سوال دوم ببخشید در کرج آیا نمایندگی دارین اگه دارین لطفا کنید ادرس دهید و فیوز مناسبی بخرم این فیوزی که شما نام نام میبرید قیمت چقدر است

  1. با سلام
   در حال حاضر در کرج ما با فروشگاه برق و صنعت آریا بصورت نمایندگی آزمایشی همکاری داریم،شما می توانید از طریق شماره های ذیل با این فروشگاه تماس حاصل فرمایید:
   فروشگاه برق و صنعت آریا
   تلفن:1-36337650-026
   فکس:36337652-026

 54. مارک کلید اولی که گفتم lecrand است 25 آمپر نوع C است مشخصات دیگرش 230/400 ولت آمپر است و 6000

  یک سوال دیگر داشتم یک نوع فیوز مینیاتوری دیگر خریدم میخواستم بدونم آیا مرغوب است مشخصاتش مارکش BKN است و نوع B25 آمپر است مشخصات دیگرش 230/400 ولت آمپر است و 6000

  ممنون میشم راهنمایی فرمایید با تشکر از شما

  1. با سلام
   متاسفانه کلید انتخابی شما از مارک های چینی می باشد که بعید به نظر می رسد با توجه به شرایط بازار کلید مرغوبی باشد.شما می توانید از کلیدهای آلمانی دوپکه که شرکت ما نمایندگی انحصاری آن را در ایران دارد و ضمانت 5 ساله می دهد استفاده نمایید.
   برای راهنمایی بیشتر می توانید با شماره های 66746547-8 تماس حاصل فرمایید.

 55. سلام ببخشید کدام نوع فیوز مینیاتوری بهتر است در خانه بکار رفته باشد نوع B مناسب است یا نوع C و چه مارکی چون من در خانه کنار کنتور نوع C وصل کردیم بعد ازیک مدت یک اتفاق افتاد بر اثر فشار زیاد یک قسمت از خانه سیم ها در حال سوختن بود ولی این فیوزی که ما داشتیم اطلا قطع نشد علت چیست ایا ازنوع فیوز است ممنون میشم جواب دهید

  1. با سلام
   همانطور که می دانید کلید مینیاتوری مسئول حفاظت اتصال کوتاه و اضافه جریان می باشد.تیپ مینیاتوری به سرعت عکس العمل مینیاتوری بستگی دارد مثلا در جایی که می خواهیم کلید عکس العمل سریعتری به اضافه بار نشان بدهد از تیپ B به جای تیپ C استفاده می کنیم.مشکل اعلام شده هیچ ارتباطی به تیپ محافظ جان شما ندارد و مشخصا مربوط به کیفیت کلید می باشد.البته انتخاب جریان نامی کلید هم باید به صورت دقیق باشد.شما می توانید با استفاده از کلیدهای مینیاتوری مرغوب و استاندارد از چنین حوادثی جلوگیری نمایید.لطفا در صورت امکان مارک و مشخصات کلید استفاده شده را اعلام نمایید .

 56. سلام و خسته نباشید
  ببخشید ادمین محترم
  درباره سوال دوستمون حسین در رابطه با قطع دو فیوز همزمان، در پاسخی که شما فرمودید به نظر من صحیح نیست چون فیوز 16 آمپری نباید اجازه انتقال جریان اتصال کوتاه به قبل از خود میشد و اینکه فیوز 25 آمپری هم قطع شده است به نظر من عملکرد نا صحیح فیوز 16 باعث این قطعی شده است .اگر نظر من اشتباه است لطف کنید توضیح کامل تری عرض بفرمایید زیرا در غیر این صورت طبق مطلبی که فرمودید یک اتصالی در یک فیوز MCB باعث قطع کلید کمپکت MCCB اصلی در تابلو میشود و عملا چنین چیزی محال است .
  با تشکر

  1. با سلام
   در بحث رله و حفاظت الکتریکی برای انتخاب المان های حفاظتی باید curve cordination رعایت گردد.همان طور که اشاره شد خطای اتصال کوتاه برای تمام کلیدهای مینیاتوری به یک معنی می باشد و در حالتی که دو کلید مینیاتوری با نمودارهای مشابه (C یاB یا…) به صورت سری باشند،تنها چیزی که ممکن است باعث تغییر زمان عملکرد کلید نسبت به خطای اتصال کوناه گردد فاصله ی این دو کلید می باشد یعنی همان Z کابل که بین دو کلید قرار دارد.اگر این Z کم باشد(که در ساختمان معمولا به این شکل است) هر دو کلید به اتصال کوتاه عکس العمل نشان می دهند.اگر فاصله زیاد باشد،مطمئنا کلید اول زودتر عکس العمل نشان می دهد.همانطور که می دانید کلیدهای اتوماتیک با کلیدهای مینیاتوری یک فرق عمده دارند و آن این است که کلیدهای اتوماتیک Curve قابل تنظیمی دارند.

 57. سلام
  توساختمون اتصالی میشه فیوز16آمپرکلاسcداخل واحدو25آمپرکلاسcداخل تابلوکنتوری باهم میپره.چرا؟

  1. با سلام
   در صورت بروز اتصال کوتاه،تمام کلیدهای مینیاتوری که با هم سری هستند به طور طبیعی باید همزمان عمل کنند و خطای اتصال کوتاه هیچ ارتباطی به جریان نامی کلید مینیاتوری ندارد.

 58. سلام
  کار من ساختمان سازی هست و همیشه برای خرید فیوز مینیاتوری با نشان ها و اعداد و ارقام روی کلید ها مشکل داشتم و هیچکس جواب درست به من نمیداد. خوشبختانه الان دیگه میدونم که چه فیوزی برای کار ساختمانی مناسبه. با تشکر

  1. با سلام
   خوشحالیم که مطالب این سایت برای شما مفید بوده است.اگر درخواستی در این زمینه داشتین می توانید با دفتر مرکزی شرکت تماس بگیرین.شرکت برای انبوه سازان شرایط ویژه ای دارد.

 59. میشه طفا علت کند کاری فیوز های مینیاتوری رو توضیخ بدید.
  من خیلی ممنون میشم

  1. با سلام
   فیوزهای مینیاتوری نسبت به منحنی زمان عملکردشان به شکل زیر تقسیم بندی می شوند:
   زمان Type D>زمان Type C>زمان Type B>زمان Type Z
   بدیهی است با انتخاب صحیح کلید فیوز مینیاتوری می توان زمان قطع مناسب را اختیار کرد.برای مثال Type Z تند کارترین و Type D کندکارترین فیوز می باشد.

 60. دست مریزاد خدا نگهدارت باشد برای هم وطنهایت
  خیلی استفاده کردم ممنون

 61. چه چیزهایی در فیوز خیلی مهم است چه قطعات داخلی وچه ظاهری؟ – خرید روی تعداد

  با سلام
  اگر منظورتان فیوز مینیاتوری است ابتدا باید تمام تست های IEC60898 با موفقیت گذرانده باشد.از لحاظ ظاهری به مواردی نظیر:وزن کلید،خلوص مس به کاررفته،نرم بودن کلید قطع و وصل،استحکام محل اتصال به ریل،کیفیت پیچ ها،قدرت قطع و…. اشاره نمود.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *